Խորհրդարանի ղեկավարն ընդունել է ռումինահայ համայնքի ներկայացուցիչներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է ռումինահայ համայնքի ներկայացուցիչներ, Ռումինիայի խորհրդարանի Ստորին պալատի պատգամավոր Վարուժան Ոսկանյանին, Հայաստան համահայկական հիմնադրամի Ռումինիայի մասնաճյուղի ղեկավար Կարապետ Խաչատուրյանին եւ Ռումինահայոց միության փոխնախագահ Զարեհ Նազարյանին:
Ողջունելով սփյուռքահայ գործիչներին օրենսդիր մարմնում` Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել համախմբված ռումինահայ համայնքի դերը թե՛ հայապահպանության, թե՛ հայ-ռումինական կապերի զարգացման եւ թե՛ հայկական խնդիրների` եվրոպական տարածաշրջանում ներկայացման ու առաջմղման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ կապերի ակտիվացումը, ինչին մեծապես իրենց նպաստը կարող են բերել Ռումինիայի օրենսդիր մարմնի անդամ երեք հայազգի պատգամավորները:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին` Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ փաստաթղթի ամբողջական ընդունումը ԵՄ անդամ երկրների խորհրդարանների կողմից նոր խթան կհանդիսանա ու լայն հնարավորություններ կբացի Հայաստանի եւ եվրոպական տարածաշրջանի միջեւ փոխգործակցության համար:
ԱԺ նախագահը հյուրերին ներկայացրել է հեղափոխությունից հետո մեր երկրում տարվող բարեփոխումների գործընթացները:
Վարուժան Ոսկանյանը, որը նաեւ Ռումինիայի խորհրդարանի Ստորին պալատում ALDE ֆրակցիայի ղեկավարն է եւ Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի նախագահը, ներկայացրել է այն գործունեությունը, որը հայ գործիչները ծավալում են տեղի քաղաքական-հասարակական կյանքում եւ հայկական օրակարգի հետ առնչվող հարցերի աջակցման գործում: Նա եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման ու ընդյանման անհրաժեշտությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային հարթակներում:
Ռումինահայ գործիչը հանգամանալի ներկայացրել է Ռումինիայում հայ համայնքի ներկա կացությունը, այն քայլերը, որոնք ուղղված են ազգային ոգու եւ մշակույթի պահպանմանը, երիտասարդ սերնդի հայեցի դաստիարակմանն ու կրթությանը, նրանց քաղաքացիական ակտիվության բարձրացմանը, մայր հայրենիքին սատարման ծրագրերի աջակցմանը: Հյուրերն ԱԺ նախագահին պատմել են Ռումինահայոց միության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների մասին, որը նշվելու է այս տարվա աշնանը:

Глава парламента принял представителей армянской общины Румынии
4 апреля Председатель НС А.Мирзоян принял   представителей армянской общины Румынии – депутата Нижней палаты Парламента Румынии В.Восканяна, руководителя румынского филиала Всеармянского фонда “Айастан” К.Хачатуряна и вице-председателя Союза румынских армян З.Назаряна.
Приветствуя деятелей диаспоры в законодательном органе, А.Мирзоян высоко оценил роль сплоченной армянской общины Румынии и в сохранении армянства, и в развитии армяно-румынских связей, и в представлении и продвижении армянских проблем в европейском регионе.
Глава парламента подчеркнул важность активизации связей законодательных органов двух стран, чему всемерно может способствовать вклад трех членов законодательного органа Румынии армянской национальности.
Коснувшись процесса  ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, А.Мирзоян отметил, что полное принятие документа парламентами стран-членов ЕС придаст новый импульс и откроет широкие возможности для взаимодействия между Арменией и европейским регионом.
Председатель НС представил  гостям процессы реформ после революции в нашей стране.
В.Восканян, являющийся также руководителем фракции  ALDE Нижней палаты Парламента Румынии и председателем группы дружбы с Арменией, представил место армянских деятелей в местной общественно-политической жизни и в содействии армянской повестке дня. Он также отметил важность укрепления и расширения межпарламентских связей как в двусторонних отношениях, так и на международных площадках.
Румыно-армянский деятель подробно представил нынешнее положение армянской общины, шаги, направленные на сохранение армянского духа и культуры, патриотическое воспитание и образование молодого поколения армян, повышение их гражданской активности, поддержку программ помощи Армении. Гости рассказали А.Мирзояну о мероприятиях к 100-летию Союза румынских армян, который отмечается осенью этого года.